Skalní město Adršpach na dosah ruky

Adršpašské skály jsou přírodní dominantou Broumovského výběžku, kterou ročně navštíví tisíce turistů.Když se vydáte směr Broumovský výběžek, každý vám doporučí návštěvu skalního města v Adršpachu a Teplicích nad Metují. A není se čemu divit. Adršpašsko-teplické skály jsou mysticky krásnou ukázkou nevyčerpatelné kreativity přírody. Na výlet se můžete vydat v kterémkoliv ročním období. Jen v létě počítejte s větším návalem turistů a v zimě zase s omezeným vstupem na některé hůře dostupné stezky.

 

S‌kalní město Adršpach

‌Díky skalnímu městu Adršpach výlety přímo přitahuje. Na skalní útvary se můžete podívat poprvé nebo po tisící, a stejně nepřestanete žasnout, do jakých přesvědčivých podob dokázal pískovec zub času vyhlodat. Sledujte směrové ukazatele a posuďte sami, jaký je příroda dokonalý sochař. Pohlédněte na Homoli cukru, Milence, Starostu a Starostovou, Orlí hnízdo či Krakonošovu lenošku. Za pozornost stojí také krásně průzračné jezero Pískovna a skalní jezírko, po kterém vás převozník může povozit na pramici. Poznáte místa, která se objevila v pohádkách Třetí princ, Z pekla štěstí 2, Princ a Večernice nebo Peklo s princeznou? Zasněžené Adršpašské skály se mihly i ve filmu světového formátu Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň. Jindy se po písčitých cestách procházel prý dokonce i Bruce Willis.

Zámek Adršpach

Na místě bývalé tvrze pánů Berků z Dubé se kolem roku 1600 začal formovat dnešní adršpašský zámek. Od té doby si tato adršpašská barokní památka prošla pestrou minulostí. Na základě Benešových dekretů byl zámek zabaven a později předán do rukou Ministerstva školství a kultury. V 60. letech sloužil dokonce jako ubytovna pro učně zdejší textilky. Kvůli časté změně majitelů a tahanicích o vlastnictví se o stav památky bohužel nikdo příliš nestaral. Přistavenou hospodářskou budovu nechali v druhé polovině 20. století dokonce zbourat. Veřejnosti se po rozsáhlých rekonstrukcích brány adršpašského zámku poprvé otevřely až v roce 2014. Od té doby slouží zámek opět kultuře, například při divadelních hrách, besedách, koncertech, přednáškách, vernisážích či letních promítáních v zámecké zahradě. Na zámku se samozřejmě pořádají i komentované prohlídky.

Obec Adršpach

Do Adršpachu se od našich apartmánů dostanete snadno. Po silnici a železnici je to 15 km. Z vlaku vystoupíte na zastávce Adršpach, z autobusu na zastávce Adršpach, skály. Pokud pojedete autem, připravte se v sezóně na možné komplikace s parkováním u vstupu do skalního města. Plně obsazené parkoviště vám ohlásí světelné cedule umístěné po obou stranách příjezdu do Adršpachu. Je ale více důvodů, proč si vybrat jízdu hromadnou dopravou. Pokud přicestujete do Adršpachu vlakem nebo autobusem a prokážete se jízdenkou, dostanete slevu na vstupné do zámku Adršpach. A jestli se vám nechce přestupovat v Teplicích nad Metují, kde se vlaková trať větví, můžete vystoupit přímo v Teplicích. Stejnou trasu si tak projdete jenom v opačném směru.