Skalní město Adršpach na dosah ruky

Adršpašské skály jsou přírodní dominantou Broumovského výběžku, kterou ročně navštíví tisíce turistů.Když se vydáte do Broumovského výběžku, každý vám doporučí návštěvu skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují. Adršpašsko-teplické skály jsou mysticky krásnou ukázkou nevyčerpatelné kreativity přírody. S plochou 18 km2 patří mezi největší skalní komplexy svého druhu v Evropě. Na výlet se můžete vydat v kterémkoliv ročním období. Jen v létě počítejte s hustší návštěvností a v zimě zase s omezeným vstupem na některé hůře dostupné stezky.

Prohlédnout ubytování

S‌kalní město Adršpach

Adršpach výlety díky skalnímu městu přímo přitahuje. Na skalní útvary se můžete podívat poprvé nebo po tisící, a stejně nepřestanete žasnout, do jakých přesvědčivých podob dokázal zub času pískovec opracoval. Sledujte směrové ukazatele a posuďte sami, jaký je příroda dokonalý sochař. Pohlédněte na Homoli cukru, Milence, Starostu a Starostovou, Orlí hnízdo či Krakonošovu lenošku. Za pozornost stojí také krásně průzračné jezero Pískovna a skalní jezírko, po kterém vás převozník může povozit na pramici. Poznáte místa, která se objevila v pohádkách Třetí princ, Z pekla štěstí 2, Princ a Večernice nebo Peklo s princeznou? Zasněžené Adršpašské skály se mihly i ve filmu světového formátu Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň. Po písčitých cestách se procházel údajně i Bruce Willis.

Adršpašsko teplické skály jsou oblíbeným turistickým cílem návštěvníků Broumovska.

Zámek Adršpach

Na místě bývalé tvrze pánů Berků z Dubé začal kolem roku 1600 vznikat dnešní adršpašský zámek. Tato barokní památka má poměrně pestrou minulost. Na základě Benešových dekretů byl zámek zabaven a později předán do rukou Ministerstva školství a kultury. V 60. letech sloužil dokonce jako ubytovna pro učně zdejší textilky. Kvůli časté změně majitelů a tahanicím o vlastnictví se o stav památky bohužel nikdo příliš nestaral. Přistavenou hospodářskou budovu nechali v druhé polovině 20. století dokonce zbourat. Veřejnosti se po rozsáhlých rekonstrukcích brány adršpašského zámku poprvé otevřely až v roce 2014. Od té doby slouží zámek opět kultuře. Navštívit zde můžete divadelní hry, besedy, koncerty, přednášky, vernisáže či letní promítání v zámecké zahradě. Na zámku se samozřejmě pořádají i komentované prohlídky. Navštívit jej můžete celoročně od úterý do neděle mezi 10. a 17. hodinou. Vstupné se pohybuje od 25 do 50 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma.

 

Obec Adršpach

Pokud se ubytujete u nás, do Adršpachu se od našich apartmánů dostanete snadno. Po silnici i železnici je to zhruba 15 km. Z vlaku vystoupíte na zastávce Adršpach, z autobusu na zastávce Adršpach, skály. Pokud pojedete autem, připravte se v sezóně na možné komplikace s parkováním u vstupu do skalního města. Plně obsazené parkoviště vám ohlásí světelné cedule umístěné po obou stranách příjezdu do Adršpachu. Je ale více důvodů, proč si vybrat jízdu hromadnou dopravou. Pokud přicestujete do Adršpachu vlakem nebo autobusem a prokážete se jízdenkou, dostanete slevu na vstupné do zámku Adršpach. A jestli se vám nechce přestupovat v Teplicích nad Metují, kde se vlaková trať větví, můžete vystoupit přímo v Teplicích. Projdete si tak stejnou trasu skalami, jen v opačném směru.