Klášter Broumov

Benediktínský klášter Broumov je dominantou a jednou z nejvyhledávanějších památek Broumovska. V tomto barokním komplexu můžete každoročně navštívit velké množství akcí: prohlídky unikátních uměleckých děl a tajuplných zákoutí, koncerty, přednášky i degustace. V klášteře se lze rovněž ubytovat - ve zrenovovaných mnišských celách. A když už tam budete, určitě si dejte šálek kávy v inspirativní klášterní kavárně Café Dientzenhofer.

Trocha z historie kláštera v Broumově

Broumovský klášter je jednou z nejvýznamnějších barokních památek. Jeho historie sahá až na začátek 13. století, ovšem největší rozkvět zaznamenal po roce 1620, kdy byl přestavěn do barokního stylu.

V klášterním refektáři najdete spoustu uměleckých děl, mezi která patří například i kopie Turínského plátna. Ta byla v roce 1999 nalezena v klášterním kostele sv. Vojtěcha. U plátna byla přiložena autentická průvodní listina, z níž vyplynulo, že plátno daroval v roce 1651 turínský arcibiskup Julius Caesar Bargiria opatu u sv. Mikuláše na Starém Městě pražském, pozdějšímu pražskému arcibiskupovi Matoušovi Ferdinandovi Sobkovi z Bílenberka.

Od roku 1950 sloužil klášter jako internační tábor nejprve pro řeholníky, později i pro řeholnice různých řádů. Bylo to jedno z mnoha vězení, které komunistický řežim v naší zemi zřizoval.
V současné době je Broumovský klášter samostatným subjektem a není osazen řeholní komunitou.

Do Broumova se z našich apartmánů dostanete přímým vlakovým spojením zhruba za půl hodiny. Autobusem pak za přibližně stejnou dobu s jedním přestupem.